Ana menüyü aç

Yansiklopedi β

Adnan Menderes

Adnan Menderes, Türkiye Cumhuriyet'i ve Türki Cumhuriyetler Tarihinin en dirayetli başbakanı, siyaset adamı, playboyu ve feodal beyi olup halka yaptığı zulme karşılık aldığı sarsıcı oylar ile günümüz başbakanı RTE ile benzerlik göstermektedir. Türk Topraklarına demokrasiyi getirme çabaları sırasında askeri darbe ile koltuğundan olup Yassıadada idamını beklerken bir Sırp fedai tarafından suikaste uğramıştır.

Adnan Menderes
Adnan Menderes
Lakabı '
Görev Tarihi 1950-1960
Selefi Ahmet Necdet Sezer
Halefi Recep Tayyip Erdoğan
Doğum Tarihi bilinmiyor
Doğum Yeri Aydın
Gerçek Mesleği Toprak Ağası
Katıldığı Partiler Demokrat Parti (DP)
Hobileri Diplomatik temaslarda bulunmak, su balesi
Tuttuğu Takım '
Burcu Burcu yok
En Zayıf Yönü '
Olumsuz Özellikleri '
En Büyük Korkusu '
Vazgeçilmezi '
Favori Sözü '
Favori Kahramanı '


İçindekiler

Gençlik Yıllarında MenderesDüzenle

Aristokrat bir aileden gelen Adnan'ın, henüz bir çocuk iken topunun inşaate kaçtığı rivayet edilir. Yine bir söylentiye göre elinde topuyla ağlayarak bu inşaatten çıkarken Türk demokrasisine adını yazacağını müjdelemiştir. Menderes, ilerleyen senelerde babası gibi zalim bir toprak ağası olmak isterken yine babasından kalacak toprakların azlığından yakınır ve yakın çevresine anlattığı rüyalarında bir kırata binmiş şekilde uçsuz bucaksız topraklarda koşturduğunu anlatır. Gençliğinde yaşadığı ilk siyasi deneyimlerini TCF Gençlik Kolları'nda yaşamıştır.

CHP ve DP YıllarıDüzenle

 
21.yy'da DP'yi yeniden iktidara getirmek isteyen Hüseyin Cindoruk parti şarkısını Ajdar'a yaptırmasına rağmen buna muvaffak olamamış, Kıratı şahlandıramamıştır.

Menderes, daha sonra CHP kanadına geçerek parti içerisinde bir muhalefet grubu oluşturmuştur. İsmet İnönü' nün toprak reformu ve köy enstitüleri gibi projelerine şiddetle karşı çıkarak "Köylü köyünde gerek, sırtına köstek gerek." demiştir. Parti içi çekişmelerin azması üzerine Menderes, kıraathane arkadaşları ile birlikte 1945 yılında CHP'den ayrılmış ve rüyalarını süsleyen kıratın sembolü olduğu Demokrat Parti' yi kurmuşlardır.

1950 yılında yapılan seçimin neticesinde Demokrat Parti oyların %52 sini alarak iktidar koltuğuna yerleşti.

Başbakanlığı ve İcraatıDüzenle

İktidar olduktan sonra Menderes'in hızla kilo aldığı, yağlandığı ve palazlandığı görülmüştü. Başbakan olduktan sonra sürekli, etkili ve yerinde bir politika sürdürmüştür. İlk olarak Türk köylüsünün yeteri kadar çalışkan olmadığını öne sürerek 4 ticaret gemisi ve iki kruvazörden oluşan filo ile Afrika'dan zenci köle getirmiştir. Zenci kölelerin maliyetli olması üzerine Türk köylülerinin verimini arttırmak için Birinci Beş Yıllık Köylü Islahı Proje'sine başlamıştır. Bu proje dahilinde maymun genleriyle köylü genlerini birleştirerek üstün ve çalışkan bir ırk yaratma denemesi başarısız oldu. Bunu takiben hayırsever dünya devleti ABD'den süt tozu yardımı alarak bu tozları köylülere yutturmak suretiyle kalsiyumca doyuma ulaşmış kuvvetli köylüler elde etmeye çalıştı. Projelerin kapsamını genişletip geliştirmek isteyen Menderes ekonomik sorunlarla baş etmek zorunda kaldı. Bu sorunları da altetmek üzere ucuza asker mal ederek Kore'ye yolladı ve sürümden elde ettiği gelirler ile mali refaha kavuştu. Daha sonra hayırsever dünya devleti ABD'nin süt tozu yardımlarının karşılığında onlara bir jest yaparak "Türkçe Okunan Ezanın Amerikan İngilizcesi ile Okunmasına Dair Kanun'u mecliste onaylattı. 1955'te yeniden iktidar olan Menderes, İkinci Beş Yıllık Köylü Islahı Projesine geçerken kendine ayakbağı olan Köy Enstitüsü adlı okulları kapatarak onları imam hatiplere çevirdi. Bu üstün çalışması ile gelecekte RTE gibi kültürlü siyaset adamlarının yetişmesine vesile oldu. Bu sayede hocası Saidi Nursi'nin de takdirlerini kazanan Menderes oylarına oy katmayı planlıyordu. Bu esnada çapkınlığı ve gece hayatıyla da göze batan politikacı, evli olmasına rağmen dönemin ikoncanlarıyla devamlı flört halinde olup bu haliyle gelecekteki İtalya Başbakanı Berlusconi'nin idolü olmuştur. Bu ilişkilerinin birinden de çocuğu olduğu rivayet edilir.Hep güçlünün yanında olma politikası ile yıllarca Türk dışişlerini yüksek seviyelerde tutmuştur. Cezayirlilerin milli mücadelesine karşı Fransa'yı desteklemiştir. Demokrasiyi Türk toplumuna yerleştirmek ülküsüyle yola çıkan Menderes sözünde durdu ve demokrasiyi milletin tepesine bir yumruk gibi yerleştirdi. Vatan Cephesi adıyla kurduğu, Genç Demokrat Partililer ve Ultra Demokratlar gibi örgütleri bünyesinde birleştiren cemiyet sayesinde kutuplaşmayı had safhaya çıkarmayı başarabildi. Muhalifleri sürgün ve sindirme konusundaki başarıları sayesinde 1958 Stalin Barış Ödülü'nü aldı.

1960 Askeri Darbe ve Sırp FedaisiDüzenle

 
Deneyimli politikacının dedelerle yakından ilgilendiği biliniyor.

Projelerine hız kazandıran Menderes Üçüncü Beş Yıllık Köylü Islahı Projesini uygulamaya koyamadan askerlerin müdahalesiyle karşılaştı. 1960 yılında yapılan askeri darbe neticesinde Yassıadada yargılanan politikacı idama götürülürken bir Sırp fedai tarafından 16 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Naaşı bugün dönümlerce arazi üzerine kurulmuş anıt mezarda bulunmaktadır. Halen hayırsever dünya devleti ABD'nin kahraman askerleri onun mezarında nöbet tutmaktadır. Ve hala onun açtığı imam hatiplerden yetişen parlak öğrenciler devletin önemli kademelerinde görev yapmaktadır.