Ana menüyü aç

Yansiklopedi β

Ama bağlacı

"Ben büyük amaları severim ve yalan söyleyemem."

~ George Bush

Yazdığımız Türkçe anlatımları beğenmiş olacaklar ki bizden bazı konularda istekte bulunan okuyucularımız oluyor. Esra hanım -ki eki ve ki bağlacı ile ilgili yazımızda bizden “ama” bağlacını anlatmamızı istemiş. Bize düşen de onları kırmamaktır. İşte bu yazımızda da karşıtlık bağlaçlarından olan “ama” bağlacını işleyeceğiz.

“ama” bağlacı yukarıda da belirttiğimiz gibi karşıtlık bildiren bağlaçlarımızdandır. Yani “lâkin, fakat, ancak, yalnız, ne var ki, ne yazık ki” bağlaçları ile hemen hemen aynı özelliktedir. “ama” bağlacı ve diğer karşıtlık bildiren bağlaçlar iki zıt düşüncedeki cümleyi birbirine bağlamaya yarar. Örnekler:

Çok çalışkandı ama ÖSS’yi kazanamadı.

Çok suskundu ama bu konuda konuşmadan edemezdi.

Yemekler çok güzel olmuş ama ben doyamadım bir türlü.

Diğer karşılaştırma bağlaçlarından örnekler verirsek:

Kâğıdı kalemi hazır etti ancak yazmadı.

Saatlerce camdan baktı ama ne gelen oldu ne de giden…

Havada güneş vardı fakat soğuktu.

Vikipedi mi sandınız burayı? Bu Madde Vikipedi İçeriyor!
Kültür Bakanlığı bu sayfanın içeriğinin Vikipedi'den çalıntı olduğunu ve/veya sayfanın Vikipedicilik içerdiğini tespit etti. İsmini vermek istemeyen üst düzey bir yetkili, bu tarz maddeler yazmak isteyenlerin yanlış adrese geldiğini belirterek Vikipedi'ye başvurmalarını istedi.
Ayrıca 10 gün içerisinde bu maddenin içeriği düzeltilmezse bakanlıkça gerekenin yapılacağını belirten yetkili, "Yansiklopedi yeni bir Zikiyedi olmayacak!" diye konuştu.
Bouncywikilogo.gif
Mizahi anlayışın yoksa Zıpırpedi'deki sözde bilmişlerin Ama bağlacı ile ilgili yazdıkları birşeyler var anasını satayım!