Ana menüyü aç

Yansiklopedi β

Jan-Bon I
Jeanpaul1.jpg
Gerçek İsmi Alpino Luciferiani
Görev Tarihi 1919-2000
Önceki Papa Polo VI
Sonraki Papa Jan-Bon II
Doğum Yeri ve Tarihi Gümülcine Türkiye
18 Ekim 1900
Burcu Terazi (hava grubu, dengesiz kişilik)
En Zayıf Yönü Güce olan tutkusu
Vazgeçilmezi Starwars
Favori Sözü "Güç seninle olsun, çocuğum!Jan-Bon I (Gerçek adı Alpino Luciferiani, d. 18 Ekim 1900 Gümülcine, Türkiye, ö. 28 Eylül 2000, Atina) Sadece 1 ay gibi kısa bir süre papalık yaptığı dönemde güce olan aşırı zaafı nedeniyle yanlışlıkla karanlık tarafa geçerek kendi sonunu hazırlayan ve tarihe "Lunatik Papa" olarak geçen Gümülcine'in tek Papaschlumpf'udur.

ÇocukluğuDüzenle

1900'nin soğuk bir sonbahar günü Gümcineni Papa Nehri keşişleri tarafından terkedilmiş bir erkek çocuğu bulunur. Keşişler bu çocuğu yetiştirmek üzere alırlar ve ismini Alpino koyarlar. Ancak küçük Alpino'nun soyadı hanesini ailesinin kimliği bilinmediği için boş bırakılır. Alpino Gümülcine şehrinin dışındaki bir manastırda yetiştirilir ve ona burada çok küçük yaşlarda Yunanca öğretilir. Küçük Alpino çok yetenekli ve öğrenmeye aşırı meraklı bir çocuktur, yaşıtlarının aksine yaramaz değil, aksine içine kapanık ve çekingendir. Çok erken yaşlarda okumayı yazmayı öğrenmesi ve içine kapanık bir dünyası olması onu kitaplara yönlendirir, zaman geçtikçe kendini kitaplardaki kahramanların yerine koymaya başlar. yaşadığı manastırda da zaten hayat oldukça sıkıcıdır, sabahları erkenden üzüm bağlarında çalışıp akşam sebze bahçesini sulamak ve keşişler için sebze meyve toplamak gibi rutin görevleri vardır. Küçük Alpino gündüzlerden ziyade geceleri sevmektedir, nitekim bütün keşişler yattığında manastırın kütüphanesinde sabaha kadar kitap okuyabilmektedir. Zaten geceleri sürekli kabuslar gördüğü için çok az uyuyabilmektedir, yani insomniactır Alpino, hatta bazen günlerce uykusuz kaldığı da olmaktadır. Yine bir gün kütüphanede kitaplara bakarken gözüne kara kaplı bir kitap ilişir ve kitabı alıp kapağını açar. Bu "Gücün Yolları" adında XIII. yy.'da Aziz Antié tarafından yazılmış el yazması bir eserdir ve karanlık güçleri kontrol altına alan bir gencin hikayesini anlatmaktadır. Kötülüğü bile kontrol altına alabilecek güçlere sahip olup kötülüğü yeryüzünden silmeye çalışan bir genç... Bunun tam hayal etmek isteyeceği şey olduğunu düşünen küçük Alpino heyecanla açıp kitabı okumaya başladığı sırada ensesine yediği okkalı bir tokatla kendinden geçer. Bu tokatın sahibi, gece manastırı kolaçan eden bir keşiştir ve onu apar topar odasına götürürerek kilitler. Bu olaydan sonra Alpino'nun kütüphaneye girmesi yasaklanır, çünkü yapmaması gereken bir şeyi yapmış ve yasak kitaplardan birini okumuştur. Doğal olarak bu olaydan sonra Alpino kitapta yazılanları daha da merak etmeye başlamış ve kütüphaneye bir daha giremeyecek olması nedeniyle okuduklarından yola çıkarak hayal etmeye başlamış ve çocukluğunun geri kalanını hayalet gibi geçirmiştir.


GençliğiDüzenle

Alpino 14 yaşına geldiğinde artık dini eğitim veren bir okula kaydolması gerektiğini düşünen keşişler onu Roma'ya Sapienza Üniversitesi'ne giderek İlahiyat Fakültesine kaydolması konusunda ikna ederler. Alpino'yu ilgilendiren dini konular değildir ancak bu haberi sevinçle karşılar, çünkü Sapienza'da büyük bir kütüphane vardır ve Alpino orda dilediği konuyu araştırmakta serbest olacağını bilmektedir. Romaya gelip üniversite sınavına giren Alpino başarılı olur ve İlahiyat Fakültesine kaydını yaptırır, ancak bu sırada garip bir olay gerçekleşmiştir: Kayıt sırasında Alpino'nun soyadı olmadığı için kendisine bir soyadı seçmesi gerekmiş, Alpino da kendisini yetiştiren ve babası olarak bildiği keşişin soyadı olan Luciani'yi seçmiştir. Fakat üniversite sekreteri bunu yanlış anlayarak soyadı hanesine "Luciferiani" yani "Luciferin Oğlu" diye yazmıştır. (Bazıları bunun kasıtlı olarak yapıldığını ve çocuğun Tesla'nın Işık Kardeşleri tarafından seçilmiş kişi olduğunu, sekreterin de aslında örgütün üyesi Lordinn'den başkası olmadığını ileri sürmektedir. Kanıt olarak da Aziz Draco'nun, Vatikan'ın başına Lucifer'in Oğlu adıyla takdis edilecek ve tüm dengeleri örgütün lehine altüst edecek birinin geçeceği, bu kişinin de ailesi belli olmayan kimsesiz bir çocuk olacağı şeklindeki kehanetini göstermektedirler. Olayın aslı her ne olursa olsun, Aziz Draco'nun kehaneti gerçekleşmiştir.)

ÖlümüDüzenle

1978'de, Amerika Birleşik Emirliklerinin 49. padişahı olan Kubilay Aktunç ile yaptığı ışın kılıcı düellosu sırasında kafasını kaybetmeden 2 saniye önce söylediği son sözü, "Sen benim oğlumsun!"du.