Ana menüyü aç

Yansiklopedi β

Martti Ahtisaari


Akil Adam Gazi Martti Oiva Kalevi Ahtisaari Paşa Hazretleri (M.O.K.A.), ülke bölme uzmanı olan kendi halinde bir Finlandiyalıdır.

Martti Ahtisaari
Martti Ahtisaari
Lakabı Bir bölen
Görev Tarihi Ezelden beri
Selefi Slobodan Miloşeviç
Halefi Michelin adamı
Doğum Tarihi Az önce
Doğum Yeri Fıstıklandiya
Gerçek Mesleği Bölücülük, kandırıkçılık
Katıldığı Partiler Nobel Partisi (NOPE)
Hobileri Ülke sınırları ile oynamak, kazık atmak, simit yemek vs
Tuttuğu Takım Millî takım
Burcu Balina burcu
En Zayıf Yönü Çok yemesi, her sakallıyı dedesi sanması vs
Olumsuz Özellikleri Her hıyarım var diyene tuzla koşması, şişman olması vs
En Büyük Korkusu Zayıflamak
Vazgeçilmezi Bölücülük
Favori Sözü Simit ve üçgen peynir; işte bütün mesele bu!
Favori Kahramanı Zagor


  • Vay anasını! Ben bile bu kadar başarılı değilim.
~ Bölme işareti

Güney Afrika'yı ve Yugoslavya'yı bölme çalışmalarını yürütmüş ve birçok ülkedeki ayrılıkçı hareketle "arabulucu" ayağıyla bağlantıya geçmiştir. Bu üstün başarılarından ötürü, artık neredeyse her önüne gelene verilen Nobel Barış Ödülü'nün 2008'deki sahibi olmuştur.

Yanaklarının sarkık olmasının nedeni, yanaklarının bilumum emperyalist güçlerce takdir mahiyetinde çokça sıkılmasıdır (afferim benim oğluma).

İçindekiler

Kişisel zevkleriDüzenle

 
Sevgili Martticiğimiz arabuluculuk esnasında. Kırmızı donlu olan bizimki, bacaklarının arasındaki zavallıcık ise üzerinde çalıştığı ülke.

Dünya üzerinde özellikle Sırplar, M.O.K.A. Paşamızı çok severler. M.O.K.A. Paşa ise simit ve üçgen peynire bayılır. Yanından geçerken (özellikle deniz kenarında veya vapurdayken) havaya atılan simitleri tek hamlede bir Martti gibi kapar ve midesine indirir. Yanında yerine göre çay veya ayran içer. Favori ulaşım aracı ise bisiklettir (emniyet tekerlekleri olmadan binmez).

Türkiye hakkındaki planlarıDüzenle

M.O.K.A. Paşa fıstıklar ülkesi Finlandiya'nın başında iken, 1999'da Ege ile Kıbrıs konularının Türkiye'nin üyeliğinde önkoşul olmayacağı yalanını söylemiş ama bu, yalan çıkmıştır. Bu kazık, Martti Ahtisaari'nin hayatında attığı en sağlam kazıklardan biridir. Kazığı yiyen taraf ise artık fazlasıyla alışkın olduğu için ses çıkarmamıştır.

Geçen sene Türkiye'nin güneydoğusuna elini atan M.O.K.A. Paşa, orada da arabuluculuk çalışmaları yapmak istemektedir. Ellerini ovuşturarak Diyarbakır'ı gezmiş ve "gaydiri gubbak cemile'm, nasıl nasıl edelim biz bu işi" türküsünü çığırmıştır.

Kaptığı şukularDüzenle

Tüm dünya, M.O.K.A. Paşamızı ödüllere boğmaktadır. Daha önce Nobel Ödülü indiregandi yaptığını söylemiştik. Kendisi son olarak İstanbul Dar'ül-Fünûnu tarafından fahri doktoraya layık görülmüştür. Kendisini tebrik ediyor ancak başarılarının(!) devamını dilemiyoruz.

Ayrıca bakınız (mutlaka!)Düzenle


 
BİR MARTTİ RÜZGÂR BEKLİYOR!

FİN