Ana menüyü aç

Yansiklopedi β

Devlet Bahçeli, dünyada ünlenmeden bir kaç saniye önce.

Matematik, sayılardan ve şekillerden ibaret olan bir bilim dalıdır. Sadece dört işlemi bilmenizin yettiği bu bilim dalında, dünyanın siktirettiği birçok kural halen Türkiye'de okullarda okutulmaktadır.

İçindekiler

TarihçeDüzenle

Dört işlemle uygulanabilecek bu bilim dalının mucidinin Mao Zedong olduğu geçmiş yıllara kadar bilinse de, son dönemlerde yapılan araştırmalar matematiğin mucidinin Elizabeth III.'in anneannesi (aynı zamanda Birleşik Krallık kraliçesi) Elizabeth I. olduğunu ortaya çıkarmıştır. Rivayete göre Elizabeth I., Gülü sevdim dikeni battı, kralı sevdim hilali battı... edalarıyla Kuantum fiziği üzerinde çalışırken, sokakta top oynayan çocuklardan biri yanlışlıkla topu Elizabeth'e atarak evin camını kırmış, top Elizabeth'in kafasına gelmiştir. Topun Elizabeth'in kafasına gelmesiyle birlikte, Elizabeth'in kafasında garip garip şekiller (bugünkü adıyla sayılar) dönmeye başlamış. Elizabeth ayıldıktan sonra bu sayıları unutmayarak bunlardan işlem yapmaya başlamış. Böylece matematiği bulmuş.

Matematiğin Temel FormülleriDüzenle

Matematiğin Yalan Söylemeyen, Zıkkımın Kökünü Bulan ve Kadınları Çözen olmak üzere üç temel formülü vardır.

Yalan Söylemeyen MatematikDüzenle

 
Çok iyi oldu, çok da güzel iyi oldu tamam mı? Şimdi mesela, matematik olayını çok karıştırdılar. Ha, aralarında bir fark kaldı o farkla çok güzel oldu. Mesela, herkesin çözdüğü probleme kimse karışamaz. Ha, nasıl karışamaz? Ben bu şekil problemi çözerim, bu bayan şu şekil problemi çözer, bu şekil çözer. Ha, hiç kimsenin kimseye karışmaya bir hakkı yok. Özgürlüğü birdir. Ha, matematik Fransızca kökenli bir sözcük olabilir ,(zira Yunanca bir kelimedir..)amma velakin Fransızca değildir.

Matematik yalan söylemez, işte kanıtı;

A = 1
B = 2
C = 3
Ç = 4
D = 5
E = 6
F = 7
G = 8
Ğ = 9
H = 10
I = 11
İ = 12
J = 13
K = 14
L = 15
M = 16
N = 17
O = 18
Ö = 19
P = 20
R = 21
S = 22
Ş = 23
T = 24
U = 25
Ü = 26
V = 27
Y = 28
Z = 29

Şimdi bakalım;

Z = 29
E = 6
K = 14
A = 1

Zeka = %50 Başarı

Ç = 4
A = 1
L = 15
I = 11
Ş = 23
M = 26
A = 1
K = 14

Çalışmak = %85 Başarı

D = 5
E = 6
N = 17
E = 6
Y = 28
İ = 12
M = 16

Deneyim = %90 Başarı

Y = 28
A = 1
L = 15
A = 1
K = 14
A = 1
L = 15
I = 11
K = 14

Yalakalık = %100 Başarı

T = 24
O = 18
R = 21
P = 20
İ = 12
L = 15

Torpil = %110 Başarı

Zıkkımın Kökünü Bulan MatematikDüzenle

 

Kadınları Çözen MatematikDüzenle

 

Ünlü MatematikçilerDüzenle

Tarih birçok matematikçiyi yazsa da, bunların arasında dünyada ün salmış bazı matematikçiler vardır;

Devlet BahçeliDüzenle

Milliyetçilere Hakaret Partisi genel başkanı Devlet Bahçeli, gerek Türkiye'de, gerekse dünyada adından söz ettirmiş bir matematikçidir. Kürsüde yaptığı bir konuşma esnasında, 2009'dan 40'ı bulması tüm dünyada etki yaratmıştır. Bu etki, halen YouTube, Bobiler.örg, Liverpool Ülkü Ocakları ve Hogwarts Endüstri Meslek Lisesi'nde devam etmektedir.

İşte Devlet Bahçeli'nin o işlemi;

Ayrıştırılamadı (MathML, SVG ya da PNG geri dönüş (modern tarayıcılar ve erişilebilirlik araçları için önerilir): Geçersiz yanıt ("Math extension cannot connect to Restbase.") sunucu "https://wikimedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle 2009} 2009 yazarken iki 0 (sıfır) var. 9'un yanındaki sıfır solda, sildiniz. Kaldı mı 9? 2'nin yanındaki sıfırı sildiniz. Kaldı mı 2?
Ayrıştırılamadı (MathML, SVG ya da PNG geri dönüş (modern tarayıcılar ve erişilebilirlik araçları için önerilir): Geçersiz yanıt ("Math extension cannot connect to Restbase.") sunucu "https://wikimedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle 2+9=11} Toplayın ne yapar? 11 yapar!
Ayrıştırılamadı (MathML, SVG ya da PNG geri dönüş (modern tarayıcılar ve erişilebilirlik araçları için önerilir): Geçersiz yanıt ("Math extension cannot connect to Restbase.") sunucu "https://wikimedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle 2009} 2009'un yanındaki iki 0 (sıfır)'ı da sildiniz. Ne kaldı? 29 kaldı!
Ayrıştırılamadı (MathML, SVG ya da PNG geri dönüş (modern tarayıcılar ve erişilebilirlik araçları için önerilir): Geçersiz yanıt ("Math extension cannot connect to Restbase.") sunucu "https://wikimedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle 11+29=40} 11 ile 29'u toplayın. 40 YAPAR VE MHP'NİN KIRKINCI YIL DÖNÜMÜ!

Devlet Bahçeli, bu işlemle bu sene ilk kez verilecek olan Nobel Matematik Ödülü'nü kazanmayı hedeflemektedir.

Devlet Bahçeli'nin Matematik ÖğretmeniDüzenle

Devlet Bahçeli'yi bu günlere kadar getiren isim, o bir dahi...

Recep Tayyip ErdoğanDüzenle

Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da, gerek karizmasıyla, gerekse üstün zekâsıyla adından söz ettiren matematikçilerden olmuştur. Aile planlaması yapmadan, en az 3 çocuk isteğiyle ünlenmeye başlayan Erdoğan, Davos'ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu'nda İsrail cumhurreisi Şimon Peres'in kaç dakika konuştuğunu aklında tutmayı başarmış, 1 (bir) sayısının İngilizcesi'ni birkaç kez sayıklayarak matematik bilgisini dünyaya göstermiştir. Paneli yarıda terkeden Erdoğan'a el sıkan başka bir lider de, Erdoğan'ı Nobel Ödülü'ne aday göstermeye kalkışmış, fakat üşendiğinden Erdoğan'ı aday göstermemiştir.

Diğer Ünlü MatematikçilerDüzenle