Ana menüyü aç

Yansiklopedi β

Semih Cumhuriyeti

New-3.gif Antié Uyarıyor!
Aziz Antié eleştirilerinizi mizahi bir üslup çerçevesinde yapmanızı tavsiye ediyor ve bu konuda çok titiz.
Şahsa yönelik hakaretler ve bölücü faaliyetler suç kapsamına girdiğinden herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen uyarısını dikkate alın ya da kendinize başka bir ülke arayın. Çünkü söz konusu davranışlarda bulunanlar bizzat Herr Langeschlange tarafından acımasızca cezalandırılacaktır!


Semih Cumhuriyeti
Bayrak Arma
(Bayrak) (Arma)
Sloganı: Bana dokunmayan yılan bin yaşasın
Konumu
Resmi Dili Dürümce
Dini İslâm, Semhizm
Hükümet Şekli Cumhuriyet
Yüce Kurucu I. Semih
Başbakan Umut Sarıkaya
Başkent Semihkent
Başlıca Şehirler Semisivas (Sivas Çakması)
Yüzölçümü 333,000
Nüfus (2020 itibariyle) Counter.gif
Ulusal Marşı Semih Marşı
Ulusal Kahramanı Umut Sarıkaya
Uluslararası Kahramanı Kaan Sezyum
Tarihsel Gelişimi 1250: Semih Beyliği

1920: Düşman İşgali
1925: SSCB
2005: Semih Cumhuriyeti

Para Birimi Semih Lirası
Demografik Yapı%70 Semih
İthal Ürünleri Neredeyse her şey.
İhraç Ürünleri Genetiğiyle oynanmış yoğurt


Oğlum bu sene günü gününe çalışacam lan ben

~ Semih

Ben de lan

~ SC vatandaşı

Ben de

~ SC vatandaşı

Naber Barrağaam

~ Barrack H. Obama yorumuyla I. Semih

Semih Cumhuriyeti, Harita üzerindeki boyutu bir elin beş parmağını geçmeyen ve batı kısmında I. Semih'in kardeşinin yönettiği Batı Semih Cumhuriyeti ile birlikte bir çok ülkeye de komşu olup, kartografya alanında ciddi kalifiyeli eleman sıkıntısı çeken bir ülkedir. Komşusu olan Bormanya Cumhuriyeti, Batı ve Doğu olarak ön saflarda ikiye ayrılmış ve sınırda ciddi çatışmalara sebep olmuştur. Ülkeyi ciddi durumda etkileyen bu kriz emperyalistlerin bu topraklarda ilgisi olmadığı için hala çözülememiştir.

İçindekiler

TarihçeDüzenle

 
Kuruluş yıldönümü mitingi

KuruluşDüzenle

1250 yılında birkaç canı sıkılmış kişi tarafından kurulan Semih Beyliği, ilk zamanlarında oligarşi ile yönetilmektedir.Zaten ülkedeki herkes ülkenin yöneticisi çünkü ülke bir apartman dairesinden ibaret.Karşı komşu kapıya asılan bayrak sonucunda Semihsel Denişim Hareketine katılmıştır (Bir paket sigara karşılığında).

Düşman İşgaliDüzenle

1920 Yılında ev sahibinin ö̶̶ğ̶̶r̶̶e̶̶n̶̶c̶̶i̶̶l̶̶e̶̶r̶i̶ yönetim kurulunu evden çıkarması sonucu resmen düşman işgaline uğramışlardır.

SSCBDüzenle

SSCB yani Semihi Sallamayan Cumhuriyetler Birliği mahalleden adam toplayıp olmayan beyliği ele geçirmişlerdir.

Semih Beyliği/SSCB SavaşıDüzenle

1925 yılında gerçekleşen savaş tarihin en kansız çatışmalarından biri olmuştur.

Semih Beyliği KuvvetlerDüzenle

5 Öncü Asker 0 Asker 2 Bıçak 4 Sopa 1 Sapan

SSCB KuvvetlerDüzenle

10 Dede Tümeni 20 Tinerci Kuvvetleri 5 Paket Sigara 20 Çay Tabağı 2 Çakmak 3 Kibrit

Savaş SonucuDüzenle

-Semih Beyliği ihlak edilmiştir. -5 Asker esir alınmıştır. -Semih Beyliği alanına sigara izmaritlerı atılmıştır -Bölgeye yeni bir kahve açılmıştır

Semih Beyliği dağıtılmış, Kesin SSCB zaferi olmuştur.

Semih CumhuriyetiDüzenle

2005 yılında internet kafeden kurulan bedava internet sitesinin açılmasıyla resmi olarak Semih Cumhuriyeti kurulmuştur.Aslında seçim yok çünkü parti yok monarşi gibi bişiy.

Dış İlişkilerDüzenle

Yarın güzel giyinin. Saçınıza su vurun. Şöyle toplu bir fotoğraf çektirelim. Düşman çatlatalım

~ I. Semih

Komşular:

Güzel ÜlkeDüzenle

Çayırlık yeşillik hep. Her yaz buraya otobüs dolusu Semihistanlı tatile gider. Ülkenin ana gelir kaynağını Semihistanlı turistler oluşturur. Ötv, Kdv, Harç, Borç gibi olaylar olmadığı için kurnaz tüketiciler ürünlerini buradan temin edip kullanmaktadır. Bu durum Semih Cumhuritine vergi kaybı olarak yansıdığı için savaş açılması kararı alınmış fakat meclisten geçmemiştir.

Adı gibi güzel bir yer aslında, hatunları bıyıklı olmasa çok daha güzel olurdu.

Bormanya CumhuriyetiDüzenle

Yüksek miktarda bor madeni rezervine sahip olan bu ülke Semih Cumhuriyeti için öncelikli işgal hedefidir. Savaşla ele geçiremediği bu ülkeyi kardeşler arasına fitne sokarak üçe bölmüş ama yine de istediğini elde edememiştir.

Yönetim şekli borizm dir. 2023 Yılında bir şeyler yapmalarından endişe eden batılı hükümetlerin ülke yönetim şeklini bu olaylar gerçekleşmeden önce demokrasi ile değiştireceği gibi söylentiler var.

I.Bormanya Savaşı:
Bormanya'nın, Ülke sınıra araç çekmesi eylemine misilleme olarak I. Semih'in araç tekerlerine bıçak saplamasından çıkan anlaşmazlık ve kasko poliçesinin "dış mihrakların oyunları" zararlarını karşılamamasından sonra Bormanya I. Semih'e karşı propaganda ve kınama eylemleriyle yanıt vermiştir.

1 Yıl süren bu eylemden sıkılan I. Semih, Bomanya'ya:

Elalemin derdi Semih olmuş demek ki zamanında çok koymuş

~ I. Semih

Yanıtını verince savaş resmen başlamış ve Semih Cumhuriteyi orduları saldırıya geçmiştir. Bormanya'yı hazırlıksız yakalayan (Duştayken) Semih Bormanya'ya atom bombası atmış ve savaş ganimeti adı aldında ülkeyi yağmalamıştır.

Sonuç:

  • Kesin Semih Cumhuriyeti zaferi
  • 300 adet kayıp uydu çanağı ve receiver
  • Bormanya lideri I. Borman the Donu Yırtık yarı sabunluyken duştan çıkmak zorunda kaldı
  • Ülke sınırı çaktırmadan 1 cm ileri sürüldü

Batı BormanyaDüzenle

Burada bor çıkıyor. Başka bir olay yok. Ortanca bor kardeş yönetiyor burayı. Kimileri ona diktatör falan diyor ama umrunda değil.

Güney BormanyaDüzenle

Burada da bor çıkıyo ama biraz daha az. Küçük kardeşe kalan bu ülkenin bir olayı yok, öyle ülke işte.

Möbleli ÜlkeDüzenle

Möble ne lan?

~ I. Semih

Güney Bormanya ile iyi geçindiği için potansiyel düşman kabul edilmekte.

Batı Semih CumhuriyetiDüzenle

I. Semih'in kardeşinin yönettiği prenslik seviyesinde bir ülkedir ama kasaba havasındadır.

Yabancı ÜlkeDüzenle

Ecnebi bunlar, dedikleri anlaşılmadığı için dış ilişki kurulamamıştır.

Diğer ÜlkelerDüzenle

Birçok küçük büyük ülke vardır fakat köy havasında oldukları için sallanmamaktadırlar.

OrduDüzenle

Milli Mücadele OrdusuDüzenle

Nüfus yoğunluğu sebebiyle oluşmuş sap gibi gezen işsiz gençleri adam etmek için milli mücadeleye katılım 2001 yılında zorunlu hale getirildi.

Milli mücadele kuvvetlerinin resmi kamuflajı gömlek üstüne desenli yeşil yün hırka ve turkuaz kot pantolondur. Armaları ise mavi renk üzerine ekmek dir.

 
Ordunun düşmana atom bombası atışını gösteren minyatür
 
Milli mücadelenin durumunu gösteren bir minyatür

Silah ve teknolojik ekipmanlaradan yoksun birlikler düşman üzerine gömlek ceplerine bozuk para ve pantolon cebine anahtar doldurarak otobüse koşarcasına hucum eder. Bozuk paraların çıkarttığı "sıcık", "sck" ve "sıçk" sesi ile birçok savaş daha başlamadan önlenebilmesiyle kalmayıp silaha harcanmayan paralar ile ev alınıp kira parasıyla düzenli bir gelir sağlanmıştır. Silah sayısı az olduğu için yalnızca en önde giden milli mücadelecilere silah verilir.

Deniz KuvvetleriDüzenle

Ülkede ayrıca bir deniz kuvvetleri birliği kurulmuş ama denize sınırı olmadıkları için faaliyetleri yapay havuzlarda sınırlı kalmıştır.

Hava KuvvetleriDüzenle

Ordu envanterinde Atom Bonbası bulundurmalarına rağmen Hava Kuvvetleri kurumuna sahip olmadıkları için bu güç verimli olarak kullanılamamaktadır.

EnvanterDüzenle

Silahlar ve Araçlar

Milli silah ve araçları :

  • Atom Bonbası
  • Taramalı Tüfekli Füze MkII

CoğrafyaDüzenle

Ülke sınırları harita üzerine el koyup etrafından kalemle çizilerek belirlenmiştir. 7-8 tane komşu ülkesi vardır. Genellikle çayırlık ve bozkırdır. Kalıcı kar sınırlarının olduğu dağları mevcuttur.

Ha, bir de Tuz Gölü var.

Ülke sınırları senede bir kimseye çaktırmadan birer santim ileri alınarak yavaş-yavaş, sindire-sindire genişlemektedir. Henüz fark eden olmadı.

EkonomiDüzenle

 
Ülkenin dış borçları ciddi bir sorun oluşturmaktadır

Ülkenin ana geçim kaynakları babadan alınan harçlıklar ve İddia'dan kazanılan paralardır. Cepte para kalmadığı durumlarda eve yürüyerek gitmek zorunda kalırlar.

Ayrıca Avrupa Birliği'nden alınan Sanayi Yatırım Kredisi ile alınan bir sürü evin getirdiği para ile gül gibi geçnilmektedir.

Bormandiya'nın üzüm bağlarından çarptıkları üzümleri kurutup sattıkları da olmuştur.

MedyaDüzenle

Ülkenin Ulusal televizyon kanalı ve yayın organı olan T.I.R.T (Telefon Internet Radyo Televizyon) kurumu 24/7 yayın yapma kapasitesine sahip bölgedeki ilk ve tek kuruluştur. Uzaya uydu gönderemedikleri için yayınlar karasal olarak yapılır. Flash Tv formatında yayın hayatına devem eden TIRT TV, her sabah Semih Marşı ile yayın hayatına başlar ve gün boyunca canlı yayın halay ve Gerçek Kesit'in tekrar bölümlerini yayınlar. Bez Bebek ve Sihili Annem serilerinin de yayın hakkını satın alan TIRT ekibi yayın akışının nasıl değiştirileceğini öğrenir öğrenmez bu serileri izleyicilerine sunmak için fırsat kollamaktadır. Geceleri ise yayın Semih Marşı ve İsmail YK şarkıları ardından sonlandırılır.

Halk ise I.Bormanya savaşı sırasında, savaş ganimeti olarak Bormanlardan yağmaladıkları çanak antenleri ve receiverları kullanarak Hotbird uydusu aracılığı ile dünya hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır.

TIRT kurumunun radyo hizmeti bir ara çalışıyordu ama ne oldu kimse bilmiyor. Internet ise pahalı ve yavaş olduğu için I. Semih dahil kimse tarafından kullanılmamaktadır.

SporDüzenle

Olimpiyatlarda yancılık dalında altın madalya bekliyoruz

~ I. Semih

Ayakkap bulunduğunda oynayabilen sporculara sahip olan milli takımın henüz bir başarısı bulunmamaktadır. Milli formaları beyaz fanila ve mavi şorttur. Milli takımın içerisinde yaşadığı iç savaşa dair yapılan incelemenin uzunluğuna İnciciler "Özet geç p*ç" diyerek tepki çekmiş ve gündemi karıştırarak sorunun çözülmesine engel olmuşlardır.

Birde mahalle takımları ligi var, orda arada maç yapıyo çocuklar ama çoğu maç akşam ezanı yüzünden iptal edilir

EğitimDüzenle

Eğitim olarak diğer ülkere göre çok geri kalındığından ve tüm kolay şeylerin önceden icat edilmiş olmasından dolayı halka zihinleri açılsın diye uçaklarla kuru üzüm takviyesi yapılmaktadır.