Ana menüyü aç

Yansiklopedi β

YanMagazin:Ana Sayfa


Yansiklopedi'nin Haftalık Magazin Dergisi YanMagazin'e Hoşgeldiniz

Danışma | Hakkında | Katılım | Projeler | Kadir Çöpdemir Magazin Ödülü

Günün Konusu

Siyasi Simge
Sapka1.jpg

Medeniyetler şeysi diye bizim hükümet erbabı kalktı İspanya'ya gitti. (Ocak 2008 veyahut da rebiyülahir 1418)

Yahu Karagöz'ün Yalova Sefası bile daha ciddi bir görüntü verirdi kardeşim. O kadar yani.

Şimdi daha evvelden zaten biliyorduk, bu arkadaşların bir asalet sorunu var. Karşılarında mesela bir kral görseler, elleri ayakları birbirine dolanıyor. Bir Kral'la nasıl konuşulur bilmiyorlar. Kolay değil tabii, herkeste asalet olmaz. İnsanın içinden gelecek.

Ben bunu bildiğimiz için bu arkadaşlara yol yordam österdik: O Kral Kapıma Gelsin Takayım Bir Madalya veyahut Kralı Gelse Tanımam şeklinde. Bizim hükümet erbabı okusun da yol yordam öğrensin diye. Daha ne yapacaktık yaniydım yani?

Şimdi bizimkiler İspanya'ya gidince Kral'ın huzuruna çıkmışlar.

Bu İspanyol Kralı Juan Carlos delikanlı kraldır ha! Karşısında edepsizlik eden adamı affetmez, lafını koyar.

Misal Venezuela Cumhurbaşkanı bu kralın önünde densizlik edecek oldu geçenlerde. "Kes sesini, otur aşağı.." dedi, bir lafıyla adamı oturttu.

Bizimkiler saraya gidince İspanya kralı da karşısındaki adamların kalıbına bir bakmış. Bakınız yandaki resimde görülüyor zaten.

Birisine "Sen ne zaman geldin buraya birader?" dedikten sonra berikine dönmüş "Sen tercüman mısın, her lafa dalıyorsun?" diye sormuş.

Daha başka bir izaha gerek var mı? Sen yol yordam bilmezsen, Madrid sarayında boyunun ölçüsünü böyle alıverirler işte.

Yol yordam bilmeyen sadece bunlar değil. Yanlarına aldıkları koruma görevlileri de yol yordam bilmeyen dangıl dungul herifler. Efendilik bilmiyorlar, serserilik yapıyorlar. İspanyol güvenlikçiler de bunları hafiften ıslatmışlar.

Helal olsun onlara da! Bkz. konuyla ilgili gazete haberi Devamı...

Haftanın Dedikoduları

Yeni Haber Rapor Et


Konu üzerine haber yazılıp yazılmadığını görmek için
son haberleri kontrol edin.

Haftanın Hikayesi

Anna Vissi
AnnaVissi.jpg

Anna Vissi, Prehistorik çağda 1957 yılında Kıbrıs Larnaka açıklarında doğmuştur. Bir tanrıçanın doğacağını haber alan Kıbrıs'ın tartışmasız tanrıçası Afrodit bu olaya çok kızmış ve civardaki yeni doğan bütün kız çocuklarını öldürmeye başlamıştır. Ağzından köpükler saçarak kız bebekleri boğan Afrodit bir türlü Anna'yı bulamıyordu.

Kızının tanrıça olacağını tanrılar kralı Zeus'un rüyasına girmesiyle öğrenen Anna'nın annesi kızını kaçırmak için planlar yapmaya başladı. Sonunda çareyi küçük kızını erkek kılığına sokmakta buldu. Küçük bebeğe her gün 20 adet yumurta akı içirerek erkek gibi bir sese sahip olmasını sağladı.

Afrodit'in amazon askerleri içeri girdiklerinde eşşek gibi anıran bebeği görüp "böyle bağıran tanrıça olamaz, olursa da ben onun taa..." diyerek evden ayrıldılar. Anna'nın hüzünlü yakarışlarını duyan Şeyh Nazım Efendi, Kuzey Kıbrıs semalarından uçarak onun yardımına yetişti.Endişe içindeki annesi derin bir oh çekmişti kızı Anna'yı kurtarmıştı.

Yıllar geçti küçük Anna büyüdü. Fakat bir sorun vardı hep erkeklerle oynuyordu. Çünkü sesi erkek sesi gibiydi. Kendine birçok erkek badi edindi. Devamı...