YanMagazin:Nostaljinin Sesi

Anabanner.gif

Bugün Türkiye'de pop müziğinin suyu çıkmıştır. (Daha doğru bir deyim var, ama onu kullanmıyoruz)

Önüne gelenin şarkıcı olduğu, ipe sapa gelmez sözleri dandik bir müzik eşliğinde söylediği bir ortamdan söz ediyoruz. Bugünkü medya ve show dünyasının özeti budur.

Oysa bir zamanlar 'TRT denetiminden' geçmek, çok sınırlı ve kısıtlı kanallardan dinleyiciye ulaşmak durumunda kalan sanatçılarımız, işlerine daha büyük bir özen gösteriyorlardı.

Bugünkü popçular, değil 20 yıl sonra, 6 ay sonra bile hatırlanacak şarkılar yapabiliyorlar mı? Ne gezer?

Aralarında nispeten aklıbaşında olanlar eski şarkılara cover yapıyorlar. Eskisinin, aslının tadını almış olanlar da onu yemiyor işte.

Eski plakların bir şekilde gün ışığına çıkarılması gerekiyordu. Aslında bu konuyu baz alan başka INTERNET siteleri ve hatta TV programları vardı. Meraklısı, eğer bir pikabı varsa, bir şekilde bu plakları bulup dinleyebiliyordu ama... Bunların hemen hepsi 'mostralık' küçük işlerdi.

Ta ki Nostaljinin Sesi adlı site kurulana kadar. Hallelujah!

Beyoğlu Sahaflar çarşısındaki arkadaşlar, underground olarak buna benzer çalışmaları zaten yapmışlardı. Ama onların hizmet ettiği kitle çok kısıtlı bir çevreden geliyordu. Bir tür 'klüp' anlayışı içinde, adeta kendi aralarında gerçekleştiriyorlardı bu 'eski plakların canlandırılması ve CD'ye çekilmesi' işini...

Aradan geçen bunca seneye rağmen bu şarkılar hala bir dinleyici kitlesi bulabiliyorsa, buna şapka çıkarmamız gerekmiyor mu?

"Nerde o eski şarkılar?" diyen arkadaşların illa ki ziyaret etmesi gereken bir websitesi bu!

Orijinal Kaynak: Oktay Tekcan'in yazısı için TIK'layın