Ana menüyü aç

Yansiklopedi β

Yardım:Kullanım Kılavuzu/Format

Yansiklopedistler için
Kullanım Kılavuzu
Başlangıç Bilgileri

Yansiklopedi Nedir?
Kayıttan Sonra
Ne Yapacağım?

Madde Yaratmak
Madde Değiştirmek

İyi Maddeler Yazmak İçin

Yazım Önerileri
Madde Kurgusu
Madde Formatı
İmla ve Gramer
Mizahi Ruh

Şablonlar ve Kullanımları

Kullanıcı Şablonları
Madde Şablonları
Tablo Kullanımı
Şablon Yaratma

__notitle__


Biçem el kitabı, ansiklopediye tutarlı bir format kazandırıyor ve yazılanları kolay okunabilir hale getiriyor. Bu biçem el kitabı, Vikipedi'den esinleniyor[1] ve Krofesyonel tarafından Yansiklopedi'ye uyarlanıyor. Adminler uygun gördükleri değişiklikleri yerine getirip, biçem el kitabını tamamlıyor.

Aşağıda okuyacağın bir kaç kural ile tamamen düzgün ve göze hitap eden bir madde elde edeceksin. Bir madde yazmak bu kadar zor olmamalı dostum.

Madde Başlıkları

Başlık mümkünse maddenin ilk cümlesinin öznesi oluyor. Örneğin "21. yüzyılın en büyük salağı Ajdar olarak bilinir." yerine "Ajdar, 21. yüzyılın en büyük salağı olarak bilinir." cümlesini tercih ediyorsun. Eğer başlığın en başta yer alması olası değilse olabildiğince başlangıca yakın oluyor.

Madde içinde, başlıktan ilk defa bahsedilirken kalın karakterlerle yazıyorsun. Bunu, üstten 'B' (Kalın yazı) ikonunu seçerek veya terimi üç kesme işareti arasında yazarak sağlıyorsun. '''madde başlığı''' yazınca madde başlığı görüntüsünü elde ediyorsun.

Genel bir kural olarak bağlantıları, maddenin ilk cümlesinde kalın yazılmış terimlerinde ve madde içindeki bölüm başlıklarında kullanmıyorsun.

Bunun dışında maddenin ilk cümlesinde geçen diğer terimlerin kalın olarak yazılmasından kaçınıyorsun. İstisnai bir durum başlığın alternatif yazılımları içindir, bunu unutma. Bu durumda her değişik yazılışı kalın olarak yazıyorsun. "Münih (Almanca: München)" gibi.

Alt Başlıklar

Alt başlıklar için kalın yazı yazmaya yarayan ''' (üç kesme işaretini) değil, == (iki eşittir işaretini) kullanıyorsun. == ile başlıyorsun, altbaşlığı ekliyorsun, sonra tekrar == ekleyerek bitiriyorsun. Ya da yukarıdaki A (2. seviye başlık) ikonunu seçiyorsun.

Sadece ilk sözcüğün ilk harfini büyük yazıyorsun; diğer harfleri ve sözcükleri, özel isim veya özel bir terimin parçaları olmadığı sürece, küçük harfle başlatıyorsun.

  • Alt başlıklara bağlantı eklemekten kaçınıyorsun. Bağlantı gerekli olduğu takdirde, terimi ilk cümlede tekrarlayıp, vikileştirmeyi orada yapıyorsun.
  • Alt başlıkları gereğinden fazla kullanmıyorsun.
  • Madde ismini tekrarlamaktan kaçınıyorsun: örneğin, "Ajdar" maddesinde "Ajdar'ın C Vitamini'ndeki Hali" değil, sadece "C Vitamini'ndeki Hali" yazıyorsun.

Büyük Harfler

Büyük harfleri vurgu amacıyla kullanmıyorsun. Bir sözcüğü vurgulamak istiyorsan, önceki cümledeki gibi eğik yazı kullanıyorsun.

Resimler

İşte geldik Yansiklopedi'nin en büyük sorununa. Resim sorunu. Bazı arkadaşlarımız, resimleri tamamen sayfaya yerleştiriyor; bu da sayfa düzenini bozuyor.

Tek bir resim içeren maddelerde resmin sağ üst köşeye yerleştiriyorsun, fakat bunun kesin bir kural olmadığını da biliyorsun. Sağ tarafa bakan portreleri, sola hizalıyorsun. (Maddenin içine bakacak şekilde.)

Şu anki resim ekleme ve ayarlama kodu yaklaşık olarak şöyle oluyor:

[[Dosya:Sex.jpg|120px|right|thumb|Buraya resim alt yazısını ekliyorsun.]]

Resim Altı Yazıları

Resimleri, fotoğrafları ve diğer grafikleri (kendi kendilerini anlatmıyorlarsa) alt yazı ile birlikte kullanıyorsun. Örneğin; bir albüm ya da kitap kapağı, biyografik bir maddede konu alınan şahsın fotoğrafı gibi grafikler için alt yazı gerekli görmüyorsun, ancak pekçok yerde şahsın adı, doğum ve ölüm tarihi gibi bilgiler ekliyorsun: "Abuzittin Sırtıkıllı (1945-2001), 80'li yıllar, İzmir'deki evinde" gibi. Alt yazı sadece bir cümle ya da cümle parçası ise sonuna noktalama işareti koymuyorsun, eğer birden fazla cümle içeriyorsa koyuyorsun. Kitap ismi ya da ilgili bir materyal gibi kısımlar haricinde alt yazıyı eğik olarak yazmıyorsun. Altyazıyı her zaman büyük harfle başlatıyorsun. Resim hakkında tam bilginin resmin kendi sayfasına konulması gerektiğini unutmuyorsun, bu sayede dileyen kullanıcı resme tıklayarak ayrıntılı bilgi edinebiliyor.

Okunabirlilik

Okunabilirliği değerlendiriyorsun. Yazdıklarının kolay okunur olmasına özen gösteriyorsun. Kalın harfler ve listeler gibi öğelerin kullanımında sağduyulu davranıyorsun.

...ve Final!

Yukarıda yazılmış basit kuralları okuyarak güzel bir madde elde ediyorsun. Tüm bunları yaparken mizahi ruhu ve düzgün Türkçe kullanımını ihmal etmiyorsun.

Kaynakça