Adı üstünde yumuşak bir harfimizdir. Latinceden dilimize geçmiştir. Latinceye nereden geçtiği bilinmemekle birlikte Etilerden geçtiği tahmin edilmektedir. İngilizler tarafından unutturulmaya çalışılan harf türkler tarafından hortlatılmıştır.

Ğ nin hikayesiDüzenle

Anlatılan bir efsaneye göre Eti kralı 1.Susamlı çubuk yine bir gün susamlı çubuk yerken, boğazına susam kaçar. Trakyalı bir hekim olan Üsmen Sağbırakmayan kendisini tedavi için gelir ve "Abe kralım yimee yımışak yımşak yhe." der. O gün kraldan kendisinin yaptığını tekrarlamasını isteyen Hekimbaşı Üsmen ağayla beraber susamlı çubuk "yımışak ye yımışak yhe" diye diye sonunda boğazındaki lokmayı yutmayı başarır.Daha sonraları kralın boğulurken çıkardığı sesi temsil eden harfe de yumuşak ge "Ğ" denmiştir. Ancak bir harf meydana getiremeyen ve Trabzonspor'dan nefret eden bazı utanmazlar "Tarabya'da uşaklar Eti'lerde yumuşaklar" deyişini yerleştirerek bu güzide harfi tarih sahnesinden silmeye çalışmaktadırlar.


Ğ'nin geleceğiDüzenle

Türk Dil Kurumu tarafından korunan 5 sessiz harf (X,Y,Q,W,Ğ) arasına alınan Ğ gelecekte de saldırılara maruz kalacağa benzemektedir.