İkinci EL

Bird hand.png

Malum milyoner değiliz. Birçoğumuzun gücü yeni çıkan her bi b*ku satın almaya yetmez. Bu yüzden kullanılmış ürünler cazip bir alternatif olabilir. İkinci el pazarı tuzakları meşhurdur ve çeşitli maddeleri etkileyebilecek tipik kusurların farkında olmak önemlidir.

İkinci el CD'ler ve vinil çok popüler ürünlerdır. Tabii ki, çok dikkatli olmalısınız, çünkü aşınma payı özellikle eski albümlerde sorun olacaktır. Oasis'in Hikayesi Morning Glory'nin eski kopyalarının düzensiz davul çaldığı ve Noel Gallagher'ın şarkılarını Yunanca söylediği iyi bilinmektedir. Alırsanız işinize yaramaz. Beyaz Albüm'ün hırpalanmış kopyalarında McCartney, Helter Skelter'deki birkaç kelimeyi RTÜK sansürledi ve Paul'ün "Kahretsin, gerçekten silahlanamıyorum" diye bağırdığı duyuluyor. Albüm olarak da Led Zeppelin IV kopyalarında Stairway to Heaven çok daha az kafa açıyor ve Tom Jones tarafından kutsanıyor.

Neredeyse yeni bir durumda olan ikinci el DVD'leri satın almak inanılmaz derecede imkansızdır. Birkaç İyi Adam üzerindeki çizikler Jack Nicholson'un "muhtemelen herşeyi halledebileceğini" itiraf etmesine neden olabilir. Shawshank Redemption özellikle tozlara karşı hassastır, bu da Andy Dufresne'nin Shawshank Eyalet Hapishanesinden kaçmak yerine horozuyla takılmasına neden olabilir. Kokteylin hasarlı kopyalarında, Brian Flanagan, Tom Cruise'dan ziyade Christopher Lambert tarafından canlandırılıyor gibidir. Apocalypse Now'ın hırpalanmış kopyaları, büyük ölçüde azaltılmış bir ahlaki alt metinden muzdarip olabilir ve hatta tutarlı bir plana sahip de olabilir. Bilemedim.