İstanbul

New-3.gif Hizmetliler çok sinirlendi!
Hizmetliler bu maddede daha önce Ajdarizm yapıldığını söyleyerek, bu hain davranışlar arasında başlıkları tahrip, sayfa içeriğini tamamen silme, kişiye hakaret… vb. bulunduğunu belirtti ve uyardı:
"Lütfen herhangi bir değişiklik yapmadan önce bu uyarıyı dikkate alın!"
İstanbul Cümhuriyeti
Bayrak Arma
(Bayrak) (Arma)
Sloganı: Burası İstanbul ama Memleket başka lo!
Konumu
Resmi Dili İstanbul Ağzı (diğer bir deyişle Türkçe)
Dini İslam,
Hükümet Şekli Muhtar
Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu
Kültür Başkanı Mustafa Sarıgül
Başkent Fatih (resmi), Beyoğlu (kültürel)
Başlıca Şehirler Şişli, Levent, Kadıköy, Ümraniye, Çekmece
Yüzölçümü 50bin km2
Nüfus (2023 itibariyle) Türkiye nüfusu ile ters orantılı gitmektedir.
Ulusal Marşı Üsküdar'a gider iken...
Ulusal Kahramanı Fatih Sultan Mehmed
Uluslararası Kahramanı Aydın Doğan
Tarihsel Gelişimi 375 - Bizans İmparatorluğu
1453 - Emperyal Osmanlı Cumhuriyeti
1920 - İngiltere İşgali
1923 - Türkiye Cumhuriyeti
1980 - İstanbul Büyükşehir Cumhuriyeti
2010 - İstanbul Ekümenopol Belediyesi
Para Birimi İstanbul Lirası
Demografik Yapı%80 Türkiye göçmeni
%15 Asil İstanbullu
%5 Etnik Toplum
İthal Ürünleri Göç
İhraç Ürünleri Medya


Sen mi beni, ben mi seni?

~ Küçük Emrah

İstanbul bir keranedir

~ Seyfo Dayı

İstanbul Konstaninopolis idi, ama artık Türk Lokumuuu...

~ Bi Amerikan

İstanbul, (Resmi Adı: İstanbul Demokratik Büyükşehir Devleti) antik çağlardan beri Türkiye Cumhuriyeti'nden bağımsız yönetilmektedir. Günümüzde 50 milyardan fazla olan nüfusuyla dünyadaki en kalabalık köy'dür. Köyde kilometrekareye 14 milyar camii, 9 milyon belediye çukuru, 83 tinerci, 235252 apartman dairesi ve eser miktarda akıllı adam düşer.

İsminin KökeniDeğiştir

 
İstanbul Demokratik Büyükşehir Devleti "İki inek karşıdan karşıya nasıl geçer?" sorununa uzun süren mühendislik çalışmalarından sonra cevap buldu. "İki adam karşıdan karşıya nasıl geçer?" sorununa ise hala cevap aranıyor.

İstanbul isminin kökeni şehrin kuruluş efsanesiyle ilişkilidir ve Romalılar zamanında şehrin adı olarak kullanılan Satanpolis (Şeytankent) kelimesinden türemiştir. II. Galaktik Türk İmparatorluğu zamanında halen Doğu Roma Satanik İmparatorluğu’nun başkenti olan Satanpolis defalarca kuşatılır ancak bir türlü ele geçirilemez. Bu kuşatmalar ve iç kaos neticesinde zayıflayan Satanpolis nihayet 1453 yılında alınır ve ilk iş olarak imar planları çıkarılarak şehir iskana açılır, hatta “İşbu şehirde iskan bol olsun!” diye bir ferman bile çıkarılır. Ancak “de” takısını bitişik yazması gerekirken ayrı yazarak imla hatası yapan bir kâtip yüzünden bu ferman halk tarafından “İşbu şehir de İskânbol olsun” diye anlaşılmış ve İskânbol Şehri olarak adlandırılmıştır. İskân politikası nedeniyle kısa sürede kaçak yapılaşmanın önüne geçilememiştir. Gerek şehrin adı gerekse kaçak yapılaşma olayı günümüze kadar da fazla değişiklik göstermemiş, sonraki dönemlerde sırasıyla "Meskenbul, İstembul, Basketbul, Voleybul, Futbul, Sitembul, Sistanbul ve Pistonbul" olarak anılan şehrin ismi nihayet bugünkü bilinen haline gelmiştir.

Kuruluş EfsanesiDeğiştir

Şehrin kuruluşuna ilişkin çeşitli saçmalıklar bulunmaktadir. Bunlardan en ilginci şehrin kurucusunun “şeytan” olduğuna dair efsanedir. Efsaneye göre şeytan insan kılığına girerek yeryüzüne inmiş, burada sonsuza kadar karmaşanın hüküm süreceği kaotik bir şehir kurmak istemiş ve yer olarak da İstanbul Boğazı’nı seçerek “iki yakası bir araya gelmesin” diye şehri kurmuştur. Bu nedenle şehir Romalılar zamanında Satanpolis olarak anılmış, tüm kötülüklerin kaynağı olarak görülen şehirde her zaman kaos hakim olmuştur.

TarihDeğiştir

 
İstanbulun Fethinin resmedildiği bir Rönesans tablosu
 
İstanbulluların sık sık sifon çekme alışkanlığının İstanbul Boğazını getirdiği hal.

İstanbul, yaklaşık olarak 12.5milyar yıl önce, günümüzde Türkiye İmparatorluğunun padişahlık görevini yürütmekte olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulmuştur. O dönem şehrin ismi Tayyip'in köyü anlamına gelen Tayyipopolis'ti. RTE uzun yıllar bu köyün sancak beyliği görevini üstlenmiştir, bu görevi sırasında da halkın sevgisini ve beğenisini kazanmış; daha sonra da padişahlığa kadar uzanacak uzun yolculuğa başlamıştır. Bu açıdan İstanbul'un tarihi aynı zamanda Türkiye İmparatorluğu tarihi açısından da önemli bir yere sahiptir.

İstanbul, çeşitli dönemlerde bir çok devlet tarafından ele geçirilmek istenmiş ancak tarihin hiçbir döneminde Türkiye İmparatorluğunun ellerinden çıkmamıştır. Şehri fethetmeye en çok yaklaşan Yunan imparatoru II.Konstantin olmuştur. M.S. 1453 yılında döktürdüğü toplarla ve büyük ordusuyla İstanbul surlarına dayanmış ama daha az sayıdaki Türk ordusu, imparator Fatih Terim'in akılcı taktikleriyle sonuca gitmeyi bilmiştir. Özellikle prese dayalı oyun yapısıyla rakibi yormayı başarmış, Ulubatlı Hasan Şaş'ın kanat akınlarıyla Yunan ordusunu perişan etmiştir.

İklimDeğiştir

 
Modern İstanbul

  İstanbul havasına hiç güven olmamaktadır. Sabah evden çıkarken hava güneşli diye incecik giyinen vatandaşın, öğlen başlayan kar yağışıyla oturma organları donabilmektedir. Eski Türk büyüklerinin dediği gibi "İstanbul havası ,bir açar bir kapatır".

Bunun dışında tipik bir tropikal iklim görülür. Kışlar sıcak ve kurak, yazlar ise soğuk ve yağışlıdır.Balkanlardan gelen soğuk hava etkisi devamlı olarak İstanbullu'nun bir tatlı huzurunu bozmakta ve bir rahat vermemektedir. Zavallı İstanbullu balkonunda çayını içip çekirdeğini çitleyememektedir. İstanbul Trafiği:#?*! Çok boktan.

Hakkındaki FilmlerDeğiştir

Burası İstanbulDeğiştir

Burası İstanbul, ünlü Türk yazar Orhan Yamuk tarafından yazılmış bir kitap olup, aynı zamanda Mavi'nin reklam filminin adıdır. Reklamda 500'den fazla insan, 25'ten fazla belediye çukuru, 10-15 civarında kedi ve 20 tane kara çarşaf rol almıştır. Reklam filmi Türkiye'de büyük ses getirmiştir ve yayınlandığı televizyon kanallarının reytinglerini tavan yaptırmıştır. YouTube'da izlenme rekorları kıran reklam filmi, 2 hafta sonra Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından erişime engellenmiştir.

Reklam filmi, İstanbul'u konu almakta olup, İstanbul'daki günlük yaşamın bir aynası olmuştur.

UlaşımDeğiştir

DolmuşDeğiştir

Kıyamet kopacakmış da 3 kişi daha yetiştireyim diyen şöförleri ile dolmuşlar şehrin bir parçası haline gelmiştir adeta. İstanbul'a ilk defa gelen birinin dolmuşa binmesini önermiyoruz. Çünkü radyasyon seviyesi ve +65 dayı kokusu sizi Dolmuş Sendromuna uğratabilir.

OtobüslerDeğiştir

Önceden İETT isimli (açılımını ne sen sor ne ben söyleyeyim) bir firma tarafından yönetilen otobüsler, şimdi suriyeli bir firma tarafından yönetilmektedir. 20 otobüsün tamamı 500T hattında çalışmaktadır.

Raylı SistemlerDeğiştir

1989 yılında açılan M1 metro hattından başka doğru düzgün bir metro yapılamamış olup halkın sadece yüzde 3'ü metroyu tercih etmektedir. Tramvay hattı ise Bağcılar-Güngören arası işletmesini sürdürmektedir. Bu yolculuk ortalama 50 dakika sürer ve bol tiner kokusu ile harmanalanan yolculukta sura üflenmesi hariç her türlü olay gerçekleşebilir.

MetrobüsDeğiştir

Söğütlüçeşme-Beylikdüzü arası işletmesini sürdüren hatta bazı değişiklikler yapılmıştır. Otobüsler Avusturya'ya satılarak yerine Tesla markalı spor arabalar konulmuştur. Bu spor arabalar ile Söğütlüçeşme-Boğaziçi köprüsü arası 3TL, Zincirlikuyu-Avcılar arası 7TL, Söğütlüçeşme-Beylikdüzü arası da 10TL(+KDV+Köprü geçiş ücreti) şeklinde ücretlendirilmiştir.

KöprülerDeğiştir

Boğaz'ın kurumasıyla birlikte köprüler 3 tane abartılı üst geçit konumuna gelmiştir. Köprüler yine de kültürel önemini korumaktadır. 4.Köprünün yapımına başlanmış ama bitirilemeyen köprü, İstanbul'un kötü şöhretli hikayelerinden biri olmuştur.

SemtlerDeğiştir

İstanbul'da irili ufaklı 39 semt bulunmaktadır. Teferruata girmeden bazılarını anlatacağız.

KadıköyDeğiştir

Kadıköylü teyze sendromunun çıktığı Kadıköy, şu an eski önemini yitirmiş ve atıl vaziyette bırakılmıştır. İşleyen tek kısmı Bostancı Balıkçılar Çarşısı'dır. Orası da sadece ayda bir gün açık kalır.

ÜsküdarDeğiştir

Müslümanların artan fiyatlar yüzünden Mekke'ye gidememesi, Yavuztürk civarına yeni bir tapınağın yapılmasıyla çözülmüştür. Bu yüzden Üsküdar'ın merkezi Yavuztürk'e çekilmiştir. Ama yine de İstanbul'un eski semtlerinden olan Üsküdar, İstanbul'da en çok nefret edilen semtlerden biri olmuştur.

ŞişliDeğiştir

Trafiğin vücüt bulduğu, eskiden bir köy, şimdi ıyyyyy bir yer olan Mecidiyeköy'ü içine alan, Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu gibi önemi yerler olmasa hiç kimsenin uğramayacağı bir ilçe olarak kendini gösteren Şişli'nin ekonomik açıdan tek özelliği otobana 0 olmasıdır. Ondan başka da bir özelliği olmayan ilçe, İstanbul'da trafiğin en çok olduğu ilçedir. Her yolda trafik vardır.

PendikDeğiştir

Eskiden bir marina bölgesi olan Pendik, İskan politikasına yenik düşmüştür. Suriyelilerin yerleştiği ilçe'nin ismi değiştirilmiş ve Tuzla'ya bağlanmıştır.

EsenyurtDeğiştir

Afrika kıtasının İstanbul şubesi olan ilçe'de 12 Türk yaşamaktadır. Kalan 999.981 insan ise Afrikalı kökene sahiptir. Senpai9756'nın bu 12 Türkten biri olduğu söylenmektedir, orada nasıl yaşadığı ise kimse tarafından bilinmemektedir.

BağcılarDeğiştir

Güngören tramvay hattıyla değer kazanan ilçede, KeKo türünde insanların yetiştiği 5 adet fabrika bulunmaktadır. Bu fabrikalarda Suriyeli birisinden alınan döl ile serseri ebeveynler birleştirilir ve anne rahmine yerleştirilir. 9 ay 19 gün sonra doğacak çocuk yüzde 100 erkek çıkar.

Ünlü KişilerDeğiştir

Aksaray'da yaşayan Maksu-D'nin 21 tane şarkısı İstanbul Cumhuriyeti kültür A.Ş tarafından yasaklanmıştır. Kalan 4 şarkısı Suriye'de Xürd Bull Sponsorluğunda çekildiği için yasaklanamamıştır. İstanbul Cumhuriyeti eğitim bakanı tüm sınavları kaldırması ile gençler tarafından ünlenmiştir. TUS sınavının kaldırılması sahte doktorlarda bir artışa sebep vermiştir.

Ünlü YemeklerDeğiştir

İstanbul'da yemek pek bulunamıyor. Hala yemek arayanlara yerel ağızda 'mal' anlamına gelen 'jarahaminbasi' denir. Ara sıra Ankara'dan bir kilo ejder meyvesi gelir. Bu yüzden milyonlarca insan Atatürk Havalimanı'nda kuyruklar oluşturur. İstanbul'daki tek yemek ahan da bu mevyeveledir. Ama eski istanbul'da milyon tane restoran olduğunu eski fotoğraflardan anlayabiliyoruz.

Beğenemedin mi? Mizahi anlayışın yoksa Vikipedi'deki bilgi istismarcılarının İstanbul ile ilgili yazdıkları birşeyler var anasını satayım!

Ayrıca bakınızDeğiştir


MediaWiki spam blocked by CleanTalk.