Alakarga


Belgesel olur buradan National Geographic bu yazı ile ciddi ciddi ilgilenmeye başladı!

National Geographic'in merkezi Londra'dan Yansiklopedi'ye konuşan vakıf başkanı Collin McDicky bu yazı içeriğinin en kısa zamanda belgesel haline getirilmesi için ekibine talimat verdiğini söyledi.

Alakarga
Ha bu Alakargadur

Tipik bir Alakarga

Korunma Durumu

görüldüğü yerde avlanması serbesttir.
'

Bilimsel Sınıflandırma
Alem: Hayvan
Sınıf: Kuş
Beslenme: Et ve Ot
Ömür: 10-15 Yıl
Keşfeden: Biggus Dickus


Mavi renkli Alakarga, şu tipe bak allasen yaa

Alaca karga yalnız takılan bir karga türüdür, nadiren küçüklü gruplar halinde çete oluşturdukları görülür. Bu kuş halk arasında saksağan diye de bilinir. Sağdan soldan çalıp çırptığı parlak ve garip nesneleri yuvasına istiflemeleriyle bilinirler. Genellikle otoyolda araba çarptığı için ölen hayvanların leşlerini yiyerek hayatta kalsalarda şehirsel bölgelerden uzak yaşayanları meyve, tohum ve böcek gibi şeyler de yer. Bir karga türü olmalarına rağmen ne sesi ne de rengi kargaya pek benzemez. Boyut olarak da diğer kargalardan küçük oldukları için karga kuzenleri bunları gördükleri yerde tokatlar.

Yaşam Alanı ve HayatıDüzenle

 
Tipik bir mavi Alakarga, yüzündeki hüzün ve yorgunluğu rahatlıkla görebilirsiniz
 
Madde bağımlılığı Alakargalarda yaygındır

Genellikle Otoyol kenarlarında takılmayı severler. Ağaç üzerine yuvalarına kurarlar, bu kuşun yuvaları çer-çöp dolu olduğundan kolaylıkla fark edilebilir. Bunun sebebi yalnız yaşamalarından kaynaklanır. Temiz bekar evi olamayacağı gibi bu kuşların yuvaları da olabildiğine dağınık ve çöp doludur. Bazı kendine "kuş bilimci" diyen artizler bu haraketleri "dişilerin ilgisini çekmek" için yaptığını iddia etse de 37 yaşındaki bekar evinde yaşayan Recep abi "yıllardır benim evim de böyle hatunlar bir dakka durmuyor" diyerek bu tezi tek başına çürütmeyi başarıp Nobel Ödülü almıştır. Yuvalarını parlak nesnelerle doldurmayı seven bu kuş türü bazı hırsızlar tarafından eğitilerek değerli cevher çalmak üzere de kullanılmıştır.


Vahşi hayatta yaşam mücadelesi verenlerin işleri ise şehirde yaşayan kardeşlerine kıyasla bir hayli zorludur. Küçük oldukları için hep ezilen ve hor görülen Alakargalar, hüzünlü ve acıklı bir hayat yaşarlar. Vahşi hayatta parlak nesne bulmaları da çok zor olan bu kuşlar kilometrelerce uçarak arayışa çıktıp geri dödüklerinde çoğu kez yuvalarının diğer Karga kuzenleri tarafından sabote edilip ateşe verildiğini sahit olsalar bile karşılık verecek güçleri olmadığından taşınmak zorunda kalırlar. Zorbalıktan ve kötü yaşam koşullarından sıkılan tüm alakargalar er ya da geç şehir yolunu tutarak bir nebze daha iyi hayat yaşamaya çalışırlar.

Ala Kargalar, daha sonra anlayacağımız Latince Corvidae ailesine aittir. Çoğunlukla zeki olarak nitelendirilen alakargalar aslında inanılmaz derecede aptaldır. Genellikle daireler halinde uçarlar, pencerelere uçarlar, kendiliğinden patlarlar ve gemi korkuluklarına inerler. Ala Kargalar, meşhur Amerikan Kargası (corvus brachyrynchos) Morgan Freeman'ın sürekli olarak insan dünyasındaki giderek artan popülaritesiyle birlikte gösterdiği gibi, şöhret kazanacak bir heyvan değildir.


Fiziksel ÖzelliklerDüzenle

Sesleri Kargaya göre daha az rahatsız eder ama susmak da bilmezler. Renk olarak standart karga gibi siyah/beyaz yerine çeşitli renklerde oldukları için parlak oğlan diye dalga geçilir. Ayrıca tür isimleri İngilizce "Jay" olduğundan "Gay" lakabı da takılmıştır. Bir de üzerine küçük boyları eklendiğinden elalemin makara konusu olmuşlardır.


Papağan gibi bazı sesleri taklit edebiliyor ama işlem kuvvetleri çok kuvvetli olmadığından ve yalnızca 32mb hafızaya sahip olduklarından dolayı öğrenebilecekleri ses taklitleri sınırlıdır.


Karga türü olduklarından dolayı kafaları bayağı iyi çalışır ama işi kurnazlığa dökmezler. İnsanlarla arası iyi olsa da tek takılmayı sevdiklerinden evcil hayvan olarak saklamak sağlıklı olmayacaktır.

Ebat olarak 25-30cm boyunu geçmezler, iki kanat aralığı ise 50cm kadar olur ve tüy kadar hafif olurlar ortolama 50-60gram falan geliyorlar.