Artvin


Artvin Orman Çiftliği
Bayrak Arma
(Bayrak) (Arma)
Sloganı: Yağıyor efendim durduramıyoruz
Konumu
Resmi Dili Artvin Japoncası, Türkçe, Lazca, Gürcüce
Dini Şamanizm
Hükümet Şekli Şamanist Kabile Yönetimi
Baş Şaman Kadir Topbaş
Günlük Ortalama Yağmur 5 vakit
Başkent Kaçkar Dağı
Başlıca Şehirler Hopa, Yusufeli, Batum, Şavşat ve çevresi
Yüzölçümü Rize ile Gürcistan arası
Nüfus (2021 itibariyle) Issız.gif
Ulusal Marşı '
Ulusal Kahramanı Yıldırım Beyazıt Öztürk
Uluslararası Kahramanı Kadir Topbaş
Tarihsel Gelişimi
Para Birimi
Demografik Yapı%50 Türk

%20 Laz
%10 Abaza
%20 Suriyeli
%0 Sinoplu

İthal Ürünleri Nükleer İzotop
İhraç Ürünleri Art (sanat), Su, Odun


Artvin Orman Çiftliği, Türkiyaa Republikası'nın Karadeniz sınırında takılan, kökenleri Şamanist Türk boylarına dayanan bir topluluktur. Şamanlar tarafından günde en az 5 vakit düzenlenen yağmur yağdırma ayinleri sebebiyle ülke sınırları içerisinde hiç kuru kalmayan tek bölge statüsü kazanmıştır. Sürekli yağış aldığı için bitki örtüsü yağmur ormanına dönüşmüş, binlerce ne idüğü belirsiz endemik tür hayvan ve bitki bu topraklarda hayat bulmuştur. Buranın fındıkları ordululara dert olmuş ve fiyat kırıcılıkları mitinglerle protesto edilmeye kalkınca cumhur ittifakı orta yerinden yarılıp karadenizin azgın sularında kaybolmuştur.


DoğaDüzenle

 
Nasyonal-sosyal birlik kuran Artvin ormanı

Daima yağış aldığı için kıllanan bitki örtüleri birlik olup topraklarının suyla beraber arazi olmaması için yüzyıllardır direniş gösterse bile fazla dayanamamış çoğu alanda toprak kaymaları meydana gelerek kayalık alanlara dönüşmüştür.

Zengin bitki örtüsünü fırsat bilen sözde endemik 8.Nesil Pokemon gibi bir halta benzemeyen hayvan türleri burada hayata tutunmaya çalışmaktadır. Bu hayvanları yakalamak avlamak yasaklanmış olsa da kimsenin pek umursadığı düşünülmemektedir.

Zengin bir bitki örtüsü olduğundan bahsetmiştik... aslında ormanların %80'i çam ağaçlarından oluşmakta sadece sağda solda farklı ağaçlara rastlamanız mümkündür zira soğuk ikliminde hayatta kalabilecek pek bir ağaç yoktur. Yıl, 1 ay ilk bahar ve 2 ay yaz olarak geçer geri kalan süre sonbahar ve ağırlıklı kış karışımıdır.

Sıcaklık il merkezlerinde 35-40 derece gibi ÜBER seviyeleri görmekte fakat dağlık ve ormanlık kesimde 0'ın üstünde sıcaklık olduğunda yaz kabul edilmektedir. Bilim adamları doğanın asla bu kadar malca işler yapmayacağını, sıcaklık işlerinde yerel şamanların etkisi olduğunu düşünmektedir.


Yöresel YemeklerDüzenle

Bölge halkının daima yağmur ayinlerinde olmasından dolayı düzgün bir yemek kültürü geliştirilecek fırsatları olmamıştır. Genelde çevredeki illerden (Rize, Erzurum) araklanan mıhlama ve cevizli sucuk gibi tam olarak yemekten sayılmayacak şeyler yaparlar. Eski Türk yiyeceklerinden yoğurt ve kurutulmuş et başlıca gıda malzemeleri olmakla beraber kutlamalar için cevizli pizza kete ve kavurma tarzı yiyecekler yapılır.


SporDüzenle

 
2015 yılı boğa güreşi şampiyonu

Barajda veya dondurucu volkanik göllerde yüzme, düşünce kesin öleceğiniz yerlerde dağcılık, çoruh nehrinde boğulacağınız rafting ve horon tepme gibi ekstrem sporlara ilaveten boğa güreşi gibi Peta'nın niçin görmezden geldiği bilinmeyen hayvan zulmü spor faaliyetleri de yapılmaktadır.

EkonomiDüzenle

 
Çıkartılmasına izin verilmeyen Kriptonite kristalinin nektarı


Uranyum, Kryptonite, Potasyum, Vibranyum ve Çinko gibi yeraltı zenginliklerine sahip olan bu bölgede, Lozan, Sevr ve bilimum diğer anlaşmalar ve ABD'nin izin vermemesi yüzünden yalnızca bakır çıkartılmaktadır. Çıkartılan bakırları üst üste dizerek oluşturulan merdiven ile 60 sene sonra uzaya çıkılması planlanmaktadır.

Bölgede ayrıca 7-8 tane baraj bulunmakta ve bu barajlardan elde edilen elektrikle bölge sınırına dizilen tesla bobinlerine enerji sağlanmaktadır.

Tüm bu faaliyetlerden nasıl ekonomik kazanç sağladıkları pek bilinmemekle birlikte %300 dışa göç oranı yüzünden bölge maddi sıkıntı çekmemektedir.


SanatDüzenle

İsminde ART (sanat) geçmesine rağmen Vanlılar buraya uğramadıkları için sanat bilinmemektedir.

 


Kardeş ŞehirlerDüzenle

  Bayburt