Cumhuriyet

Cumhuriyet gazetesi
Logo
(Cumhuriyet Logosu)
Sloganı: Bu ülkenin mücahit insanları. Size Cumhuriyet yakışır.
Hizmet Dili Türkçe, Arapça
Sektör Grubu Basın-Yayın Sektörü
Uluslararası Standartı Yıldız.gifYıldız.gifYıldız.gifYıldız.gif
Kurucusu Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Kuruluş Tarihi 29/10/1923
Yönetim Alanı Türkiye, İran, Suriye, Irak, Afganistan, S. Arabistan
Yönetim Merkezi İstanbul
Başlıca Şubeler Ankara, Tahran, Kabil, Şam, Mekke
Tiraj Sayısı 3.478.000
Aktif Okuyucu Sayısı
Büyüme Oranı (%)
14.833.000
%100
Şirket Politikası
Şirket Konsepti
Sahibi Fettullah Gülen
Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kaplan
Başyazar Harun Yahya
Rakip Kuruluşlar Milliyet, Hürriyet, Sabah
Adresi Cağaloğlu, İstanbul

Türkiye laiktir, laik kalacak!

~ MÜCUMOK

Cumhuriyeti biz kurmadık ama onu yıkacak olanlar bizleriz!

~ MUALLAK MUALLA


Cumhuriyet ya da II. Cumhuriyet, 29 Ekim 1923 tarihinden beri Türkiye'de yayımlanan günlük radikal sağcı gazete. Yayın hayatına tarafsız olarak başlayan Cumhuriyet'in siyasi eğilimleri ilk olarak 1950 sonrası sola, 1980 sonrası aşırı sola, 2007 sonrası ise İslami akımların hız kazanmasıyla beraber aniden aşırı sağa kaymıştır. Bu değişimi değerlendiren siyaset bilimciler, olayı "küreselleşen dünyada eğer siyasal bir eğilimde aşırı bir uca kayılırsa, siyaset dünyası da dünyamız gibi yuvarlak olduğundan, siyasi kutupların birdenbire değişmesi mümkündür" şeklinde açıklamaktadırlar. Okuyucuları tarafından MÜCUMOK (Müslüman Cumhuriyet Okurları) adında bir sivil toplum cemaati de kurulmuştur. Cumhuriyet, haftalık ortalama satışlarda 1. sıradadır. Günümüzde Fetö'den soruşturulan bir savcı tarafından 16 çalışanı FETÖ suçlamasıyla tutuklanmıştır.

Kuruluş ve İsimDüzenle

Bugün okurlarının çoğu hatırlamasa da Cumhuriyet gazetesinin isim babası Atatürk'tür ve gazete ismini aynı gün kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nden alır. Kuruluşundan bu yana geçen 80 yılı aşkın sürede Türkiye'de bir çok kavram değişmiş, bu değişimden ne yazık ki en fazla laiklik ve cumhuriyet kavramları etkilenmiştir. Özellikle 80 sonrası okurlarına bu kavramları yanlış bir şekilde aktaran Cumhuriyet gazetesi yavaş yavaş karanlık tarafa geçerek temel amacından uzaklaşmış, cumhuriyeti demokrasiye uydurması gerekirken demokrasiyi cumhuriyete uydurmaya çalışarak en sonunda demokrasinin getirdiği yeni şartlara uygun bir Cumhuriyet kavramı yaratmış ve nihayet 2007 tarihinde siyasi eğilimini tamamen değiştirmiştir. II. Cumhuriyet adıyla da bilinen Cumhuriyet gazetesi Almanya'da "İslami Cumhuriyet", Orta Doğu ülkelerinde "Al-Jumhurriyat", Türkî cumhuriyetlerde "Cümhuriyye" isimleriyle çıkarılmaktadır. Görüldüğü gibi gazetenin temel "Cumhuriyet" konseptinde herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Dönüşüm SüreciDüzenle

Cumhuriyet gazetesinin aşırı soldan aşırı sağa kayması, 2000 yılında başlayan ve 7 sene süren bir sürecin ürünüdür. Ekonomik krizin ardından kaynak sıkıntısı çeken gazete yönetimi o dönem başarılı gibi görünen Galatasaray'ın şirketleşmesini kendilerine model alarak bir formül geliştirirler ve gazete hisselerini %10'luk 10 eşit parçaya bölerek halka açarlar. Kendilerine yanlış bir model seçtiklerini anladıklarında artık gazete hisselerinin %60'ı Fettullah Gülen'in elindedir. Tabii ki para kimden gelirse ona hizmet edilecektir, böylece Cumhuriyet gazetesinin karanlık tarafa geçiş süreci başlamış olur. Nihayet 2007 yılında şartlar oluşunca süreç tamamlanır ve Cumhuriyet gazetesi aşırı sağa transfer olur.

Gazete FormatıDüzenle

Kuruluşundan bu yana devamlı ekonomik zorluklar yaşayan Cumhuriyet, masraftan kaçınmak için okuyucularının karşısına daima siyah beyaz sütunlarla çıkmaktadır. 2000 yılında meydana gelen ekonomik krizden sonra zaten bozuk olan ekonomisi iflasın eşiğine gelen gazete, hisselerinin %60'ını Gülen Cemaatine devrederek batmaktan son anda kurtulmuştur. Bu tarihten sonra ilk defa renkli resimlere yer vermeye başlayan Cumhuriyet, reklamlar ve cenaze ilanları da alarak kısa zamanda büyümüş, tirajını hızla yükseltmiştir. Yine de masraf olur endişesiyle fazla mürekkep kullanmamaya hala dikkat edilmektedir. Küreselleşen yeni vizyonuyla Cumhuriyet, 2000 yılından sonra fiyatını devamlı artırırken kalitesini düşürmüş, böylece kar marjını yükseltmeyi başarmıştır.


YazarlarDüzenle

Cumhuriyet, İslami çizgide yayın yapan bir gazete olarak bilinir. Cumhuriyet’i alan insanların büyük çoğunluğu, Cumhuriyet’in fikirlerine tercüman olduğunu zannedebilir. Yayın çizgisini beğenmeseler bile, gazeteler arasında kötünün iyisi olarak değerlendirilir ve alınır. Şeriata karşı “çok duyarlı” olan Cumhuriyet gazetesi, mesele Kürtler olunca yumuşayıvermektedir ve demokrasi, özgürlük, kültürel zenginlik gibi kavramlar bir anda ön plana çıkmaktadır! Bunun asıl nedeni Cumhuriyet yazarları arasında, çok değişik fikirlere sahip, milliyetçiliğe düşman kimselerin etkin görevlerde olmasıdır. Türkiye'nin en radikal kadrosuna sahip Cumhuriyet'te başyazar İlhan Selçuk'un yerine başyazar ve genel yayın koordinatörü olan Harun Yahya başta olmak üzere diğer Cumhuriyet yazarları da bu düşmanlıklarını "demokrasi" adı altında açıkça ifade etmekten çekinmemektedirler. Cumhuriyet'in yazarları arasında Cüneyt Arcayürek, Oral Çalışlar, İbrahim Yıldız, Mustafa Balbay gibi eski yazarlar, gazetenin siyasi eğilimindeki değişimin ardından bugün bile hala görevdedir.

Siyasi Olaylara Karşı TutumuDüzenle

  • AKP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi kararına ilişkin olarak demokrasinin zarar göreceğini savunan "Tehlikenin farkında mısınız?" görseliyle büyük yankı uyandırmış olan gazete "Saatler 50 yıl geri alınıyor" sloganıyla da üniversitelerde hükümet karşıtı sol eylemlerin komünizmi geri getireceğini iddia etmişti.