Mes Kop

Yerel Mersin Halkı tarafından dolmuşçu zannedilen ama Mersin dışından herhangi biri tarafından kolayca bizden farklı olduklarını kestirilebilen, İbnistan temelli oldukları düşünülen, şu an Mersin ve ilçelerindeki dolmuşlarda yaşayan canlılardır.

MesKop kaptan mahalli

İlk Mes Kop.larDüzenle

İbnistan'da yapılan kazılara göre ilk Mes Kop.lar MÖ.2550'e kadar dayanır.Anfibikçede Hızlı ibine anlamanı gelen Dearunbeu MesKopeyken olarak adlandırılan canlıların ilk İbnistan yerleşimlerine saldırdıklarından bahsedilir.

Dinlerde Mes KoplarDüzenle

Musevilik: Musevi inançlarına göre,İsrailoğullarını çölden çıkaranlar Mes Koplardı.Bu nedenle Kutsal Yahudi Bayramı Yoppur Kimpur'da onlara saygı amaçlı olarak arabalarını kullanmazlar

Budizm:Budistlere göre Buda'ya kaçmasında Mes Koplar yardım etmişdir,bu nedenle onlarda ökzüler kutsaldır.

Hinduzim:Hindular Nirvana'ya Mes Koplar'ın sırtlarında taşındıklarına inanırlar.

Eski Mısır İnanışları:Eski Mısır İnanışı'na göre,İsis Ra'nın parçalarını toplarken kullandığı kayığı bir Mes Kopdan temin etmiştir.

İskandinav Mitolojisi:Odin'in gözünü bir Mes Kopun kullandığı bir at arabası çarpması sonucu kör olmuştur.

Yunan Mitolojisi:Yunanlılar'a göre MesKopların ataları Pegasus ve Chairon'un sevişmesi sonucunda oluşan yaratıklardır.

Bugünkü MesKoplarDüzenle

Mes Koplar bu gün diğer insanlardan üstün küfretme yetenekleri,durması için el sallayan yolcuyu sallamamak gibi ilginç ve kendilerine özgü özellikleriyle ayrılırlar.En büyük rakipleri Kurdali Kop'tur.Sondaki Kop onların aynı atadan geldiğini gösterir ama bilinmeyen bir nedenle araları limonidir.

Rengarenk ledler ve el işi yazmalarla süslü kaptan mahallerinde her tür müzik çalınır, yolcu profili tür seçimini etkiler. Bunlar durağa 5 metre kalana kadar durmayacak izlenimi verirler. Plastik taburede yolcu taşımayı severler. Bazısının yan taburelerinin altında şaşal su vardır ama kimseye çaktırmadıklarından pek kimse bilmez.