Büyük Basketbol birleşmesi ve blaxploiting döneminde, 70'li yıllarda yaratılan mevcut NBA logosu.

Türkçe "Nolur Bul Anacığım" deyişinin kısaltması. İngilişçe Negro Basketball Association-yane zenci basket birliği.

NBA: Oluşum ve TarihçeDüzenle

Ortaçağda büyük ölçüde Müslüman olan Afro-Amerikalı derebeylerinin kızlarına koca bulmak için, genç oğlanları yarıştırdıkları çeşitli zorlayıcı fiziksel çalışmaları içeren ve evlilik çağına gelmiş siyahi çocukların katılabileceği olimpiyat oyunlarının tümüne denmektedir. O zamandan günümüze Afro-Amerikalı toplum Hristiyanlaştırılsa da Müslüman toplumuna özgü bu "görücü usulüyle evlilik" fenomeni devam etmekte ve A.B.D. de zenci toplumunda aile kurumu bu yolla kurulmaktadır. Bugün Amerika Birleşik Devletlerinde hemen her eyalette genç ve güçlü erkekler toplanıp, birbirleriyle hoplatılıp zıplatılmakta, koşturulup oynatılmaktadır. Tüm sene boyunca bu oyunları izleyen evlilik çağındaki genç kızlar ise oyun bitiminde annelerine salonda seçtiği gencin takımı ve sırt numarasının yanına NBA yani nolur bul anacığım yazan kağıdı ebeveynlerine verirler. Bu yolla evlilik için ilk adım atılır ve lig bitiminde de toplu nikah törenleri gerçekleştirilir.

Lige Katılım: DraftDüzenle

Her yaz başında, liseyi bitirmesine rağmen sabıkası bulunan ya da Amerika'da college denen ve bizde direkt üniversite düzeyinde bulunan lisans programlarında okuyan evlilik çağına gelmiş oğlan çcukları, okullarında dağıtılan formları doldurarak ve özgeçmişlerini www.nba.com adresine posta yoluyla yollayarak draft için başvurularını yaparlar. Başvuruları, "Babalar Konseyi" denen ve en zengin ve evlenecek çağda kızı olan siyahi işadamlarını barındıran konsey tarafından değerlendirilerek elemeye tabi tutulur. Bu elemeyi başarıyla atlatan adaylar, Kızılcahamam'da düzenlenen AKP kamplarına katılmaya hak kazanırlar. Buraya aileleriyle davet edilen oğlanlar, belli başlı A.B.D. şehir adlarıyla anılan aile takımları tarafından seçime tabi tutulurlar. Doğal seleksiyon ve evrimsel kurallar çerçevesinde tüm siyahi ırkın yaşama şansını eşit ölçüde enbüyüklemek amacıyla geçen senelerde daha başarısız oyunlar çıkaran ve böylelikle daha çirkin kızlarla evlenen şehirlerin babalarına birinci olarak seçme hakkı verilir.

Konferanslar ve Lig YapısıDüzenle

Takımlar iki grup halinde yarışmalara katılırlar. Amerika'da Batı ve Doğu, gerek adetleri, gerek ten renkleri, gerekse ekonomik yapısı olarak farklılık göstermektedir; bu da o yörelerin kızlarının özelliklerine yansımıştır. Batı kızları daha bakımlı, maddi gücü daha yüksek ve gezmeyi daha çok seven kızlar olduğndan o takımlardaki oğlanlar genelde daha yakışıklı, iş yapmaya daha az yatkın ve daha çelimsiz olmaktadır. Buna karşın Doğu'nun kızları daha hamarat ve gösterişsiz olmakta, bunula birlikte doğu takımlarına seçilen oğlanlar daha çalışkan ve daha yapılı olmaktadır. Takımlar birbirleriyle belirli sıklıkta karşılaşmalar yapmakta ve bu karşılaşmaları evlilik çağındaki kızlar ve onların aileleri izlemektedir.

Normal Sezon ve PleyoflarDüzenle

Normal sezon boyunca takımlar birbirleriyle belirli sayıda maç yaparlar. Ancak en zenginlerin kızlarının kimlerle evlenecekleri konusunda bir kesinlik söz konusu olmaz, zira zengin babaların maç izleyecek çok zamanı bulunmamaktadır. Bu nedenlerle, belirli sayıda maç yapan takımlar arasında normal sezon bittiğinde (boylam farklılıkları nedeniyle her noktada normal sezon aynı anda bitmemektedir) Türkiye'den Bülent Ersoy çağırılarak bu en işe yarar oğlanların barındırıldığı takımların seçilmesi sağlanır (bu işi en iyi bilen kişi Bülent Hanım'dır). Bu seçilen takımlardaki oğlanlar daha az sayıdaki maçlarda birbirleriyle dövüştürülür (bu süreç pleyof olarak adlandırılmaktadır). Sonuçta iki takım finale çıkar ve kazanan takımın oyuncularına ödül olarak Kıbrıs'ta balayı imkanı sağlanır.

Transfer PolitikasıDüzenle

Bir şehirde aradığını bulamayan oğlan, takım sahibi babanın onayıyla başka bir şehirde kısmet aramaya gidebilmektedir. Ancak bunun için çeşitli kural ve kısıtlamalar bulunmaktadır.

İz BırakanlarDüzenle

 
Michael Jordan ve Deniz Akkaya'ın nikahını Chicago Belediye Reisi Avukat Cemil İpekçi kıyıyor, Chicago, ABD

Yıllar boyunca ne doktorlar, ne mühendisler NBA den geçmiştir. Bunlardan belki de en önemlisi kriptoloji uzmanı, bilimadamı sir Michael Jordan'dır. Jordan, üstün başarıları sayesinde Deniz Akkaya ile evlenebilmiştir. Bunlardan br diğeri ise Mendel'den sonra en büyük genetikçi olarak bilinen sir Magic Johnson'dur. Johnson da üstün başarıları sayesinde ünlü zenci şarkıcı Marylin Manson'la nişanlanmış, ancak nişanlılık döneminde yaşadığı bir gecelik kaçamak ona pahalıya malolmuştur. Son dönemde Kobe Bryant, birçok kızın NBA kağıtlarında ismi yazmasına karşın, gönlünün başka birinde olduğunu belirtmiş, o kızın kağıdında "kobe 8 NBA" yazana kadar da rekorlar kıracağını sözlerine eklemiştir. Bazı kaynaklar bu kızın siyahi olmadığını öne sürmektedir. Başka bir yıldız olan Dwyane Wade ise ünlü kompozitör Beyonce Knowles ile sözlenmiştir; yıl sonunda evlendikten sonra, Wade emekli olacaktır.