YanOyunlar:Half-life

Half-Life
Haylayf.jpg
Geliştirici Vadaalar
IGN Puanı 420/420
Yayımcı Ülker, Su Buharı
Oyun Motoru Pancar Motoru
Platform Atari Logo.jpg Atari

PC DVD.jpg Kompüter
Nah.png IOS
Casio.jpg Hesap Makinesi
Nah.png Zikirmatik
Odun.jpg Akıllı Tahta

Çıkış Tarihi 199x
Tür FPS, RPG ve Barbie Giydirmece
Yaş Sınırı 7
Dil E) Hepsi
Sistem Gereksinimi KeTa beş açan her bilgisayar açarHalf-Life, çocukken her kişinin en az 1 kere yemiş olduğu bir bisküvi çeşididir. Fakat Ülker'in satışları azalınca ürünlerinin reklamını yapmak için o zamanlar vadaaların elinde olan Vadaa Software ile anlaşma yapıp Half-Life adında, büskivi toplayarak kazandığımız puanlarla karakterimize elbise giydirdiğimiz ve kötü zombileri dövdüğümüz bir oyun hazırlatmıştır. Karamellisini kavruk Anadolu çocukları nohut harmanı sırasında attıkları kesme şekerlerle üretip dış pazarlara satıp dolar alıp iç piyasaya vermeyip merkez bankasını zor duruma sokarlar.

Oyunun Türkiye'de yayınlanan ilk sürümünün kapak resmi

"Oyunu alana bir Haylayf hediye" kampanyası ile piyasaya sürülen bu oyun 7'den 70'e herkesçe takdir edilmiş ve 90'lı ve 2000'li yılların unutulmaz oyunlarından birisi olmuştur.

Oyunun belirli yerlerinde bilinçaltına gizlice gönderilen Ülker reklamları vardır. Mesela hiç zombilerin pantolonunun markasına baktınız mı? evet Ülker! iyice bakınca ülker markasını görebilirsiniz.

Oyunun satışları birden zirve yapınca Ülker parayı götürmüş ama Valve bir kuruş dahi kazanamamıştır. Kazıklananmanın verdiği öfkeyle Valve yayınladığı güncellemeyle oyunun hikâyesini bozup ilk bölümdeki deney alanını yıkarak deneyin geri tekmesini sağlamış ve ardından tüm Ülker reklamlarını silmiştir. Bununla da yetinmeyip Ülker'in sahibini oyuna kötü adam rolünde koymuş, ismini G man (Gay Man) yapmışlardır.

Hikayeye baş kahraman olarak ise Kıro-Land'den Sedat Abi isimli bir kıroyu alıp PhotoShop Cs-1.5 ile alelacele estetik ameliyat edip oyuna dahil ederler. Oyundaki adı: Gordon Freeman. Oyunun şimdiki amacı Ülker'i kötülemektir.


2. oyunun kapak resmi


Valve, Ülker ile yaptığı anlaşmayı feshetmiş ve tek ayak üstünde gözleri kapalı olarak 42 ye kadar saymıştır.

Ülker mahkemeye şikayet başvurusunda bulunmuş fakat hakim; "Valve tek ayak üstünde gözü kapalı 42ye kadar saydı, elimden bir şey gelmez" yanıtını verince Valve'a tazminat davası ödeme zorunluluğu şokuyla sarsılmıştır.


Diğer bir açıdan ise oyuncular bu değişikliğe sevinmiş ve zaten eski oyunun çok zayıf olduğunu, yeni güncellemeyle beraber optimizasyonun da yerine oturtulmasıyla bir şahesere imza atıldığına hemfikir olmuşlardır.

Half Life çok ilginç böcek türlerine de ev sahipliği yapmaktadır.
İngiltere'deki logosu


Ayrıca BakınızDeğiştir

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.